Quantcast
  • Gatka odsłony: 3821

    Czy ojciec może dostać L4 na opiekę nad dzieckiem?

    Musze miec niedlugo operacje i nie wiem czy moj maz moglby dostac zwolnienie na mnie ...Czy istnieje cos takiego jak zwolnienie dla ojca dziecka jesli mama laduje w szpitalu, a on musi sie zajac dzieckiem?

    Odpowiedzi (6)
    Ostatnia odpowiedź: 2009-03-20, 03:18:53
    Kategoria: Z życia
Odpowiedz na pytanie
Zamknij Dodaj odpowiedź
Gość 2009-03-20 o godz. 03:18
0

Gatka napisał(a):Hmm, a moze wiecie kogo prosic o zwolnienie dla meza? Mojego lekarza?
Tak.

Odpowiedz
Gatka 2009-03-20 o godz. 01:00
0

Hmm, a moze wiecie kogo prosic o zwolnienie dla meza? Mojego lekarza?

Odpowiedz
DJ. 2009-03-20 o godz. 00:57
0

ależ proszę :)

Odpowiedz
Gatka 2009-03-20 o godz. 00:51
0

DJ. WIELKIE DZIEKI :D

Odpowiedz
DJ. 2009-03-20 o godz. 00:41
0

Gatka, jak najbardziej L-4 dla męża, tu masz podstawę prawną:

"USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

(...)
Art. 32. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
3) innym chorym członkiem rodziny.
2. Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
3. Za dzieci w rozumieniu ust. 1 i 2 uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Art. 33. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2;
2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3.
2. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Art. 34. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Art. 35. 1. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku.
2. Do zasiłku opiekuńczego stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 4 oraz art. 12 i 17.
(...)"

Odpowiedz
Reklama
xandra 2009-03-19 o godz. 23:39
0

Jak na moje oko to zwolnienie nie, ale jakies "usprawiedliwienie" jako w tym momencie jedyny opiekun/rodzic dziecka.
Nie wiem czy to leci z urlopu czy z "usprawiedliwionych okolicznościami" przepisów... musisz zapytać, na pewno jednak powinnaś się co do tego uspokoić.
Trzymaj się i się nie martw!

Odpowiedz
Odpowiedz na pytanie