Quantcast
Odpowiedz na pytanie
Zamknij Dodaj odpowiedź
JEMMA 2009-12-11 o godz. 01:48
0

Nie jest wypłacane inaczej, ale byc może przekroczyłaś 60 dni w opieki nad chorym dzieckiem w 2006 r. i dlatego wypłacony zasiłek opiekuńczy jest tak niski. Radzę zapytań kadrowej, która rozlicza wynagrodzenia w waszej szkole.

Odpowiedz
Maduniaa 2009-12-10 o godz. 18:31
0

To ja sie moze przylacze do tego tematu, bo tez mam klopot z tym zwolnieniem...

Jestem nauczycielem. Obecnie juz prwie drugi miesiac jestem na L4 na dziecko. Zaszokowala mnie jednak wyplata!
Na pasku mam napisane brutto:1800zl, a do wyplaty zasilek opiekunczy 440zl. Czy to L4 na dziecko jest jakos inaczej oplacane niz L4 na mnie?

Odpowiedz
Gość 2009-12-07 o godz. 16:32
0

Witam!!
Serdecznie dziekuje za odpowiedzi.Ja niestety nie bardzo sie znam na tych sprawach ale moge zaoferować pomoc z komputerami na tyle na ile moja wiedza mi na to pozwoli
Jeszcze raz serdecznie dziekuje i pozdrawiam cieplutko
robert

Odpowiedz
JEMMA 2009-12-04 o godz. 04:54
0

Niestety, umowa na czas okreslony nie zostaje przedłużona, tylko zawiązuje się nową. Pracodawca nie musi mówic pracownikowi jakie ma wobec niego zamiary, to działa z resztą w obie strony, bo pracownik po zakończeniu umowy na czas okreslony również może nie chcieć podpisać nowego angażu.

Odpowiedz
Gość 2009-12-04 o godz. 02:44
0

Witam!
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie czy pracodawca moze nie informować pracownika który jest zatrudniony na czas określony o zamiarze nie przedłurzania z nim umowy i czy praktyka typu informowanie pracownika o tym fakcie w dzniu w którym upływa termin trwania umowy jest zgodna z prawem
serdecznie pozdrawiam
robert

Odpowiedz
Reklama
JEMMA 2009-12-04 o godz. 00:34
0

rob:
Najłatwiej napisać wniosek do pracodawcy o rozwiązanie umowy o prace za porozumieniem stron, nie ma wtedy okresu wypowiedzenia. Jedyny minus to fakt, że pracodawca wcale nie musi się zgodzić na takie rozwiązanie umowy.

Rozwiąznie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia zostało opisane w art. 55 Kodeksu pracy, mianowicie:
Art. 55. § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
§ 1(1). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
§ 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio.

Odpowiedz
Gość 2009-12-04 o godz. 00:25
0

Witam!
Zato mój pracodawca nie chce wogóle słyszeć o zwolnienia urlopach itp. Natomiast dość czesto dziewczynom które mają bobaska chorego mówi ze jak on by miał ciagle chorujace dziecko to by je oddał do domu dziecka. Komentarz pozostawiam Wam
serdecznie pozdrawiam
robert

Odpowiedz
connie 2009-12-03 o godz. 18:45
0

ja biore, bo musze
kto mi z dzieckiem poltorarocznym w domu zostanie?
nie mam niestety nikogo, kto by mogl
wiec musze ja brac L4 na Lidie
a pracowacwa wiedział, że tak moze byc
blagal mnie o powrot, wiec oddalam dziecko do zlobka i pracuje
nie moze miec teraz do mnie pretensji
to ja mam wiecej wyrzutow sumienia, że prace zaniedbuje

Odpowiedz
Gość 2009-12-03 o godz. 17:29
0

Witam!
Serdecznie dziękuje za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanko chciał bym rozwiazać umowe z pracodawcą omijając okres wypowiedzenia na podstawie jakiego aktu prawnego mógł bym to uczynic>Serdecznie prosze o podanie artykułu prawnego.
gorąco pozdrawiam
robert

ps.prosze wybaczyć mi błedy

Odpowiedz
JEMMA 2009-12-03 o godz. 04:05
0

Art. 52. Kodeksu pracy § 1." Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie: 1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych"

„Pracownik, któremu powierza się określone stanowisko i stawia określone wymagania, powinien być oceniany z punktu widzenia wyznaczonych mu obowiązków i wymagań. Nie mogą natomiast stanowić kryterium oceny jego pracy oczekiwania pracodawcy, o których pracownik nie wie zawierając umowę o pracę i o których pracodawca nie informuje go w czasie trwania stosunku pracy” – wyrok SN z 10 listopada 1998 r. U I PKN 428/98 OSNAP 1999/24/791.

Zakres obowiązków nie musi byc sprzadzany w formie pisemne, jednak dla celów dowodowych jest niezbędne. Oznacza to, że pracodawca przed sądem pracy nie będzie mógł udowodnic zasadności rozwiązania umowy bez wypowoedzenia z winy pracownika.

Odpowiedz
Reklama
Gość 2009-12-03 o godz. 03:32
0

Witam!
Dziekuje bardzo o taka odpowiedź mi chodziło acz kolwiek poprzednie róznież były owocne.
Mam jeszcze jedno pytanko czy pracodawca moze zwolnić pracownika w trakcie trwania umowy okresowej motywujac to tym iż nie wywiazywał sie on z obowiazków pracownika gdzie defakto pracownikowi nie przedłozono i nie zaznajomiono owych obowiazków.
serdecznie pozdrawiam
robert

Odpowiedz
JEMMA 2009-12-03 o godz. 02:35
0

Zgodnie z art. 32 ustawy zasiłkowej zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1) zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły, do których dziecko uczęszcza (nieprzewidziane to takie, o którym pracownik dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem ich zamknięcia),
porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
3) innym chorym członkiem rodziny.

Ustawa, zwana potocznie ustawą zasiłkową, to ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Odpowiedz
Gość 2009-12-03 o godz. 00:12
0

Witam!
Dziekuje za tak szybką reakcje,ale mam jeszcze jeden watek tak sie zastanawiałem przy pranku jak sie ma sprawa z zwolnieniami lekarskimi chorego dziecka dla rodzica który sie niem bedzie opiekował
serdecznie pozdrawiam
robert

Odpowiedz
Hala 2009-12-02 o godz. 21:38
0

Pod warunkiem, że drugi rodzić nie może sprawowoac opieki.

Odpowiedz
Nelly 2009-12-02 o godz. 17:28
0

z tego co tu znalazlam wynika ze od 1996 roku albo ojciec albo matka moga wziasc zwolnienie na opieke nad dzieckiem jesli sa zatrudnieni
http://www.poradaprawna.pl/index_pytania.php?co=pozycja&id=21361

http://www.infoobywatel.gov.pl/psu/3_5/Z_N_D/

Odpowiedz
Odpowiedz na pytanie