Reklama

Pytania

  • magdage 2010-10-29 o godz. 07:04, odsłony: 1113

    Help !!! księgowe kadrowe pomozcie

    Czy mogę zatrudnic się we wlasnej dzialanosci gospodarczej? Czy moge sie zatrudnic we wlasnej Spolce Cywilnej? Jak moge udokumentowac pobieraną przeze mnie pensję prowadzac dzialalnosc - czy moja pensja jest caly przychod czy moge udokumentowac ze tyle i tyle to moja pensja???
    help pomocie madre kobiety

    Odpowiedzi (3)
    Czas wolny Ostatnia odpowiedź: 2010-10-29, 23:03:37
Odpowiedz na pytanie
Zamknij Dodaj odpowiedź
Najnowsze / Najstarsze
Gość 2010-10-29 o godz. 08:04 0

wg mnie możesz, tylko Twoja pensja nie jest księgowo kosztem, ale niech i inne koleżanki księgowo kadrowe potwierdzą

"Podatek dochodowy

Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną (a do tej właśnie kategorii zaliczamy spółkę cywilną) opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziału. Stąd tak ważne jest określenie w umowie spółki wielkości udziałów poszczególnych wspólników. Kodeks cywilny dopuszcza możliwość zwolnienia niektórych z nich od udziału w stratach, nie jest jednak dopuszczalne wyłączenie wspólnika od udziału w dochodach.. Jeśli wielkość udziałów nie zostanie w spółce uregulowana przyjmuje się iż udziały w zyskach i stratach poszczególnych wspólników są równe- ma to więc bezpośrednie przełożenie na wysokość zobowiązania podatkowego. Do prawidłowego wyliczenia wielkości dochodu wspólnika konieczne jest za tem:

1. określenie dochodu całej spółki;

2. określenie wielkości udziału w dochodach poszczególnych wspólników.


Zatrudnienie wspólnika

Wbrew powszechnemu mniemaniu istnieją sytuacje gdy możliwe jest zatrudnianie wspólników poprzez pozostałych wspólników. Jest to jednak wyjątek od reguły zawartej w uchwale 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 1993 roku (sygn. akt II UZP 21/92) a stwierdzającej, że wspólnik spółki cywilnej nie może zawrzeć ze wspólnikami tej spółki umowy o pracę, której przedmiotem byłoby reprezentowanie lub prowadzenie spraw spółki. Z tego tytułu każdy wspólnik otrzymuje wynagrodzenie w postaci udziału w zyskach spółki.


Jeśliby jednak wspólnik wykonywał prace nie związane z obowiązkiem osobistego prowadzenia lub reprezentowania spraw spółki (np. lekarz- wspólnik leczyłby pacjentów) nie ma przeszkód by otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenia tak, jak każdy inny pracownik.


Tak naprawdę problem zatrudniania wspólnika we własnej spółce najbardziej jaskrawo wygląda na gruncie prawa podatkowego. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23 ust. 1 pkt. 10) obowiązuje bowiem żelazna zasada- nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wartości pracy własnej podatnika.

Dodajmy jednak od razu, iż zasada ta dotyczy tylko i wyłącznie wspólnika podpisującego umowę o pracę z innymi wspólnikami tej samej spółki - oni mają już prawo wypłacone wynagrodzenie potraktować jako koszt uzyskania przychodu. Niestety brak jest jednoznacznej interpretacji organów skarbowych w jaki sposób uwzględniać w kosztach wydatek tego typu- stąd też możemy jedynie zaproponować rozwiązanie. Otóż naszym zdaniem wynagrodzenie wspólnika należy podzielić na wszystkich wspólników proporcjonalnie do ich udziału w dochodach- tak wyliczona kwota może zostać uwzględniona w kosztach wszystkich wspólników oczywiście poza tym, który otrzymuje wynagrodzenie za świadczoną pracę. Niestety z podanych powyżej powodów nie jesteśmy w stanie określić czy taki sposób postępowania jest do zaakceptowania dla organów skarbowych."
http://www.nil.org.pl/xml/nil/gazeta/numery/n1999/n199912/n19991216

Odpowiedz
magdage 2010-10-29 o godz. 19:24 0

czyli zeby wykazywac koszt mojej pensji jedynym wyjsciem jest przekształcenie sie w spółkę Z.O.O tak???
z dzialalnoscią sie tego nie da zrobic?

Odpowiedz
Gość 2010-10-29 o godz. 23:03 0

wg mojej wiedzy tak

Odpowiedz
Odpowiedz na pytanie
Reklama