Quantcast
  • DobraC odsłony: 2823

    Czy to prawda że niezbyt dobrze jest mówić szefostwu że jest się w ciąży?

    Przejrzalam przydatne linki i archiwum ale nie ma.A wydaje mi sie ze fajnie byloby troche zebrac informacji o przyslugujacych nam prawach.W tej chwili glownie mi chodzi o prawo pracy.Czy to prawda (zaslyszane z plotek) ze niezbyt dobrze jest mowic szefostwu ze sie jest w ciazy bo do 3 miesiaca mozna jeszcze taka kobiete zwolnic:o . Wierzyc mi sie nie chce...Mile widziany jakis link z opinia prawna...

    Odpowiedzi (11)
    Ostatnia odpowiedź: 2009-01-01, 23:44:32
Odpowiedz na pytanie
Zamknij Dodaj odpowiedź
Gość 2009-01-01 o godz. 23:44
0

To moze uda sie to przekleic zeby bylo juz w jedym watku i miejscu.
Podobna tematyka pojawiala sie tez na Mam prawo nie mam prawa

Odpowiedz
patunieczka 2009-01-01 o godz. 23:39
0

To w poniedziałek podeślę dowolną liczbę, bo teraz dowalili mi roboty

Odpowiedz
DobraC 2009-01-01 o godz. 23:39
0

spinka napisał(a):Dziewczyny te wszystkie kwestie sa omówione w dziale Sprawy Papierkowe...
cholercia
nie zauwazylam.
a przeszukalam linki przydatne i archiwum przyklejone

no nic.
moze tutaj tez sie komus przyda lol

Odpowiedz
Mała 2009-01-01 o godz. 23:38
0

100%.
Dopoki jestes w ciazy, kazde zwolnienie - niewazne jak dlugie i z jakiego powodu - platne jest 100%.

Pozdrawiam,
Mała

Odpowiedz
DobraC 2009-01-01 o godz. 23:37
0

zgodnie z tym co wyczytalam - 100% ale pracodawca moze zazadac dodatkowego zaswiadczenia ze jestes w ciazy

ale chetnie bym poczytala przepisy - patunieczka?

Odpowiedz
Reklama
Gość 2009-01-01 o godz. 23:36
0

Dziewczyny te wszystkie kwestie sa omówione w dziale Sprawy Papierkowe...

Odpowiedz
Aoi 2009-01-01 o godz. 23:34
0

Czy jeśli dostanę zwolnienie z powodu ciąży na 10-14 dni, to czy należy mi się 100% czy 80%?

Odpowiedz
patunieczka 2009-01-01 o godz. 23:33
0

Lex rulezzz :)

Kodeks pracy

„Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
§ 31. (111) Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

„Art. 178. (113) § 1. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139.

No i generalnie następne art też są ważne, ale chyba nie będę przeklejała całego KP tutaj. Chyba że będzie specjalne życzenie ;)

Odpowiedz
DobraC 2009-01-01 o godz. 23:31
0

Jeszcze jedno co sie moze przydac:

"Kod B na zwolnieniu L4 oznacza ze maja Ci zapłacić 100% i nie jest istotne czy z kazji złamanej reki czy np. bóli brzucha. Ważne ze jestes w ciąży".

"normalne" zwolnienie oznacza wyplate 80% pensji.

Odpowiedz
Mała 2009-01-01 o godz. 23:28
0

To jest prawda.
Jeszcze inaczej jest (chyba, musze sie dopytac siostry, ktora jestw takiej sytuacji), kiedy jest sie zatrudnionym na czas okreslony na zastepstwo. Jak sie dowiem, to napisze.

Pozdrawiam,
Mała

Odpowiedz
Reklama
DobraC 2009-01-01 o godz. 23:20
0

znalazlam cos takiego ale tez bez powolania sie na zrodlo:

"jezeli jednak byla zatrudniona na czas okreslony to:
1. jezeli wypowiedzenie otrzymala przed 3 miesiacem trwania ciazy , to
pracodawca moze ja zwolnic
2. jezeli wypowiedzenie otzrymala po 3 m-cu ciazy, to umowa o prace
przedluza sie do dnia urodzenia dziecka.

jezeli na czas nieokreslony
1. pracodawca nie moze zwolnic kobiety w ciazy"

Odpowiedz
Odpowiedz na pytanie