Quantcast
  • Aoi odsłony: 30165

    Jak się ma rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony do odprawa?

    Witam,jaka odprawa (i za ile miesięcy) należy się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony?Pracownik otrzymywał (przez okres ostatnich 12 miesięcy):- wynagrodzenie zasadnicze (brutto): 1435,50- premia uznaniowa (brutto): 460,00Jakiej wysokości należy mu się odprawa?Proszę o pomoc.Pozdrawiam

    Odpowiedzi (10)
    Ostatnia odpowiedź: 2009-11-13, 14:02:18
    Kategoria: Z życia
Odpowiedz na pytanie
Zamknij Dodaj odpowiedź
Gość 2009-11-13 o godz. 14:02
0

Aoi ja pracuje w firmie w ktorej pracuje mniej niz 20 pracowników i w zeszlym miesiacu musialam zwolnic osobe i o odprawach naczytałam się dużo - b. dużo. Oczywiście odprawy nie wypłaciliśmy bo nie ma takiego obowiązku.
A tu przedstwie troche madrości:
Zasady obowiązujące przy wypłacie odprawy pieniężnej określa obecnie ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Odnosi się o­na tylko do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Według art. 8 ust. 1 tej ustawy, jeżeli zwolnienie pracownika z pracy następuje z przyczyn go niedotyczących, służy mu prawo do odprawy pieniężnej. Pracownik ma prawo do odprawy w wysokości:
• jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
• dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
• trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Dla wysokości tej odprawy decydujące znaczenie ma zatem staż pracy u pracodawcy dokonującego rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Zasadą jest, że im dłuższy jest zakładowy staż pracy danego pracownika, tym wyższa odprawa, do której ma prawo.
Należy zaznaczyć, że przez pojęcie "zakładowy staż pracy" rozumie się łączny okres pozostawania danego pracownika w stosunku pracy u tego samego pracodawcy. Przy czym bez znaczenia jest tu podstawa prawna tego stosunku, a więc czy będzie to umowa o pracę, mianowanie, wybór czy powołanie. Dla obliczania długości zakładowego stażu pracy nie ma też znaczenia wymiar czasu pracy, przerwy między kolejnymi okresami zatrudnienia u tego samego pracodawcy ani tryb czy przyczyny rozwiązania kolejnych stosunków pracy z tym samym pracodawcą.
Zakładowy staż pracy jest to łączny okres pozostawania danego pracownika w stosunku pracy u tego samego pracodawcy.

Odpowiedz
Loxia 2009-11-13 o godz. 13:27
0

Aoi wejdż na http://www.gofin.pl tam jest forum dyskusyjne zapytaj tam bo porad udzielają tam kadrowcy z prawdziwego zdarzenia. Tylko podaj dokładne dane, czyli ilośc pracowników i powód zwolnienia bo od tego duż zależy.

tu masz dokładny link na to forum. i poproś o podstawę prawną to tam Ci podadzą dokładne dane
http://www.forum.gazetapodatkowa.pl/index.php?wd=1&rp=2

Odpowiedz
Aoi 2009-11-13 o godz. 13:24
0

Loxia, a czy gdzieś mogę o tym dokłądniej przeczytać? Chcę być na 100% pewna i mieć podkładkę, najlepiej paragraf.

Odpowiedz
Loxia 2009-11-13 o godz. 13:21
0

paragraf Kodeksu Pracy.
ale wychodzi na to, że jesli sa tylko 4 osoby to nic sie nie należy. żadna odprawa.

Odpowiedz
Aoi 2009-11-13 o godz. 13:13
0

Pracuje w małej firmie.
Sama zajmuje się "kadrami" bez specjalnych szkoleń, dlatego w tych sprawach jestem ciemna. Staram się jak mogę, ale jest to dla mnie trudne.

Firma zatrudnia 4 pracowników.
Pracownik o którym mowa, jeszcze nie jest zwolniony, ale się do tego przymierzamy.
Nie jest tak, że nie chcemy mu wypłacić odprawy, ale i specjalnie do tego sama bym się nie rwała.
Jest tak, że jeden z szefów jest jego rodziną, i "krzywdy" nie da mu zrobić (czyt. negatywna opinia, brak odprawy). Ale pracować nikt inny z nim już nie wytrzymuje.

A co to jest paragraf KP?

Odpowiedz
Reklama
Loxia 2009-11-13 o godz. 13:10
0

no właśnie i musi być conajmniej 20 osób zatrdunione w firmie.

Odpowiedz
Gość 2009-11-13 o godz. 13:04
0

Nie wiem jak sie liczy odprawy ale wiem że odprawy są w firmach, które zatrudniają więcej niż 20 pracowników.

Odpowiedz
Loxia 2009-11-13 o godz. 13:03
0

ale jaki powód rozwiązania umowy jest w wpisany w papiery?
Bo jeśli go zwalniacie z paragrafu KP to chyba nic mu się nie należy.
ale muszę to jeszcze sprawdzić.

Odpowiedz
Aoi 2009-11-13 o godz. 12:53
0

Pracował ponad 3 lata (dokładnie we wrześniu minęło 5 lat).

Wypowiedzenie z powodu niekompetencji, braku możliwości niekonfliktowej współpracy i dużo by jeszcze mówić.

Odpowiedz
Loxia 2009-11-13 o godz. 11:57
0

to jeszcze zaleźy jak długo pracował w danej firmie i na jakiej podstawie zostaje rozwiązana umowa o pracę.

Odpowiedz
Odpowiedz na pytanie