Quantcast
  • Gość odsłony: 19780

    Czy zwolnienie w ciąży z powodu grypy jest płatne w 80% czy 100%?

    Rozłożyło mnie przeziebienie, chcę pójść po zwolnienie do internisty, jestem w ciaży, czy zwolnienie, które dostanę będzie płatne 100% czy 80% ??Czy muszę uzgodnić z lekarzem co ma być wpisane na tym zwolnieniu żeby dostać to płatne 100%?Czy pieniadze za czas zwolnienia dostanę od zakładu pracy czy od ZUS (firma zatrudniająca poniżej 10 osób)?Pomóżcie dziewczynki:)

    Odpowiedzi (19)
    Ostatnia odpowiedź: 2013-10-13, 04:27:44
Odpowiedz na pytanie
Zamknij Dodaj odpowiedź
Gość 2013-10-13 o godz. 04:27
0

Wiecie co, przyjrzałam się temu zwolnieniu i okazauje się, że na tej kopii, którą dostałam nie odbił się kod choroby - ciekawe, co teraz zrobi księgowa...

Odpowiedz
Gość 2013-10-13 o godz. 04:26
0

ja ostatnio miałam kilka dni zwolnienia na przeziębienie
lekarz rodzinny nie robił problemu na zwolnieniu wpisał kod B i każdy powinien zrobic tak samo.

Odpowiedz
Małgorzata B. 2013-10-13 o godz. 04:23
0

Według mnie powinien być wpisany kod B -jeśli go nie ma obawiam się , ze może być problem "papierkowy" -bo teoretycznie nalezy Ci sie 100%, ale ze zwolnienia to nie wynika, a powinno. Spróbuj zadzwonić np. do ZUS -u. Pownini Ci powiedzieć co w takim przypadku zrobić.
Ja uważam, że lekarka powinna wpisać ci kod B, bo warunkuje on wypłacenie 100% wynagrodzenia.
pozdrawiam i życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia

Odpowiedz
Gość 2013-10-13 o godz. 04:20
0

Wiecie co, ja nadal nie wiem, jak to jest z tym 100% / 80% płatnym zwolnieniem Miałam teraz dwa dni zwolnienia z powodu przeziębienia i lekarka powiedziała mi, że nie może napisać na zwolnieniu kodu B, bo to nie jest zwolnienie związane z ciążą, od ginekologa. Czy to znaczy, że te dwa dni będę miała płatne w 80%, czy jednak w 100%, bo mój pracodawca wie, że jestem w ciąży?

Odpowiedz
Małgorzata B. 2013-10-13 o godz. 04:17
0

Meggi pracodawca jest rzeczywiście płatnikiem, ale potem ZUS jakgdyby rekompensuje pracodawcy to wypłacone wynagrodzenie ( nie wiem jak to wytłumaczyć )

i fakt, ze po 182 dniach możesz złożyć wniosek o przyznanie Ci świadczenia rehabiltyacyjnego, a dostaniesz je wówczas, gdy nie będziesz zdolna do wykonywania pracy, ale nie bezpośrednio z powodu ciąży, tylko jeśli ta niezdolności przypadnie ci w okresie ciąży i wtedy otrzymasz 100 %.

jeju mam nadzieje, ze nie nagmatwałam, mam straszny nawał roboty

Art. 19. 1. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa :
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 % podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75 % tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100 % tej podstawy.

Odpowiedz
Reklama
_MeGGi_ 2013-10-13 o godz. 04:15
0

hmmm mi z tego co wiem nadal placi pracodawca, a dopiero po 182 dniach na zwolnieniu mam zglosic sie do zus po tzn swiadczenie rehabilitacyjne (moze myle pojecia)
ale juz wszystko sie wyjasnilo z moim zwolnieniem, mam juz jasnosc :)

Odpowiedz
Małgorzata B. 2013-10-13 o godz. 04:12
0

Meggi nie za bardzo wiem skąd wzięly ci sie te 182 dni (może z 53 k.p.???)
za pierwsze 33 dni zwolnienia chorobowego ( nie zaleznie z jakiego tytułu) płaci pracodawca ( wynagrodzenie chorobowe), a od 34 dnia ZUS wypłaca zasiłek chorobowy

Odpowiedz
_MeGGi_ 2013-10-13 o godz. 04:10
0

Malgosiaa to ma wplyw na wliczanie do tych 182 dni ciazowego placonego przez pracodawce czy te 2 tyg bede z literka B czy bez niej??

Odpowiedz
Małgorzata B. 2013-10-13 o godz. 04:06
0

MeGGi cos nie douczone te wasze płace

100 %jak nic sie należy 8)

Odpowiedz
_MeGGi_ 2013-10-13 o godz. 04:04
0

to jeszcze raz ja wroce do tego tematu, pierwsze 2 tygodnie zwolnienia bylam przeziebiona, potem wyszly problemy ciazowe i dostalam L4 od ginki, na obu byl kod B czyli platny 100%, rozumiem ze te 2 tyg rowniez wliczaja sie w te 182 dni zwolnienia za ktore placi pracodawca?? czy jesli nie byloby literki B na zwolnieniu przeziebieniowym to czy byloby ono platne 100% i czy wliczaloby sie w te 182 dni??
bo gadalam z placami u siebie w firmie i tlumaczylam ze pierwsze 2 tygodnie byly od internisty w zwiazku z przeziebieniem, a literka B bo bylam juz w ciazy, a babka mi mowi ze w takim razie musze od internisty przyniesc zaswiadczenie ze zwolnienie nie bylo zwiazane z ciaza i za te 2 tygodnie dostane 80%. juz nic nie rozumiem z tego

Odpowiedz
Reklama
Gość 2013-10-13 o godz. 04:01
0

Nie jeszcze nie choć powoli zaczynam sie znów ta tematyką interesować.

Odpowiedz
Och 2013-10-12 o godz. 17:27
0

gabi napisał(a):A jak jest plątne zwolnienie które bierze sie będąc wciazy z drugim dzieckiem np na opiekę nad chorym starszym dzieckiem?
Wydaje mi się, że jeśli weźmiesz opiekę to będzie ona płatna 80%.

Gabi, coś przeoczyłam ;) gratulować mogę Czyżby kolejna podwójna mama?

Odpowiedz
Gość 2013-10-12 o godz. 05:56
0

A jak jest plątne zwolnienie które bierze sie będąc wciazy z drugim dzieckiem np na opiekę nad chorym starszym dzieckiem?

Odpowiedz
Gatka 2013-10-05 o godz. 09:51
0

Ja pierwsze zwolnienie w ciazy wzielam bez kodu "B" wlasnie przez to ze pracodawca nie wiedzial i pomyslalam ze to glupio zeby sie dowiedzial w taki sposob ;)

Odpowiedz
Gość 2013-10-05 o godz. 08:45
0

Możesz, ale nie wiem, czy się ucieszy jak się dowie o ciąży ze zwolnienia :)

Odpowiedz
_MeGGi_ 2013-10-05 o godz. 08:37
0

a co jesli pracodawca nie wie jeszcze o ciazy, moge wtedy przyniesc zwolnienie z powodu przeziebienia/grypy z ta literka B upowazniajaca do 100% wynagrodzenia? na razie jedyne potwierdzenie ciazy jakie mam to wynik beta gdyz do gina ide w nastepny wtorek

Odpowiedz
Gość 2013-10-04 o godz. 06:15
0

Dzięki dziewczyny, bardzo mi pomogłyscie.
Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz
angie77 2013-10-03 o godz. 17:51
0

Kari ma rację- zawsze 100% L4 w ciąży-nieważne jak choroba Cię dopada, ważne aby był kod B.

Odpowiedz
Gość 2013-10-03 o godz. 17:39
0

O ile się nie mylę, lekarz jeśli mu powiesz, że jesteś w ciąży wpisuje na zwolnieniu literkę "B" i jest ono 100% płatne. Do 33 dni zwolnienia płaci za nie pracodawca.

Odpowiedz
Odpowiedz na pytanie