Zgłoś naruszenie


Proszę uzupełnić wszystkie pola.

Pytania » Poważne tematy » Porady prawne
  • Gość 2009-07-31 o godz. 16:29, odsłony: 2083 0

    Czy wypowiedzenie traci moc, jeśli w trakcie jego trwania zajdę w ciążę?

    Co się dzieję, gdy podczas wypowiedzenia pracy zachodzi sie w ciażę. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie tracimoc i zostaje cofnięte? Proszę o jakieś informacje w tej sprawie.Nadzieja matka głupich :(

    Odpowiedzi (6) Kategoria: Poważne tematy :: Porady prawne Ostatnia odpowiedź: 2009-08-01, 01:58:38 Tagi: , ,

Odpowiedz
Dodaj odpowiedź
Najnowsze / Najstarsze

Wybrana odpowiedź

Najwyżej ocenione odpowiedzi

Odpowiedzi

Nezi 2009-07-31 o godz. 17:29 0

Wypowiedzenie na pewno jest cofnięte wtedy, gdy w chwili jego wręczania byłaś w ciąży, choćby w 1 dniu, i o tym nie wiedziałaś.

Jak jest w trakcie wypowiedzenia - nie wiem. Ale wydaje mi się że nie zostaje cofnięte. Ale nie wiem.

Gość 2009-07-31 o godz. 20:13 0

Tosiu, mam dobrą wiadomość 8)

Zgodnie z moja wiedzą bezwzględny zakaz rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w okresie ciąży oznacza,
że nieważne jest także rozwiązanie umowy o pracę, które nastąpiło przed zajściem w ciążę,
jeśli tylko ciąża zostanie stwierdzona w okresie wypowiedzenia

Gość 2009-07-31 o godz. 20:19 0

Dla podbudowania mojej wiedzy ;) kilka tez z wyroków Sądu Najwyzszego

2001.03.29 wyrok SN I PKN 330/00 OSNP 2003/1/11

Pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę.

1995.06.02 wyrok SN I PRN 23/95 OSNP 1995/22/276

Wynikający z art. 177 § 1 k.p. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia.

Gość 2009-08-01 o godz. 01:43 0

Anirrak napisał(a):Tosiu, mam dobrą wiadomość 8)

Zgodnie z moja wiedzą bezwzględny zakaz rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w okresie ciąży oznacza,
że nieważne jest także rozwiązanie umowy o pracę, które nastąpiło przed zajściem w ciążę,
jeśli tylko ciąża zostanie stwierdzona w okresie wypowiedzenia

Nie do końca, moja ciąża została stwierdzona po okresie wypowiedzenia, ale poczęcie nastąpiło w jego okresie. I wypowiedzenie zostało cofnięte. Wszytko zależy od rodzaju zatrudnienia.

Gość 2009-08-01 o godz. 01:51 0

Agusiek - mam nadzieję, że tezy wyroków moją ewentualną niezręczność językową precyzyjnie wyjasniły :)

Oczywiście decydujące znaczenie ma data zajścia w ciążę -
a nie data uzyskania przez pracownicę wiedzy o swoim odmiennym stanie :D

Na marginesie warto dodać, że nawet jeśli pracownica złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron,
a w dacie rozwiązania umowy byłaby w ciąży - również ma pełne prawo do uchylenia sie od skutków prawnych swojego oświadczenia woli

Gość 2009-08-01 o godz. 01:58 0

Anirrak napisał(a):Agusiek - mam nadzieję, że tezy wyroków moją ewentualną niezręczność językową precyzyjnie wyjasniły :)


Iiiii, no faktycznie :) tak czy siak można zachodzić w ciążę bo czasowo chroni to przed utratą pracy.... a dalej to już różnie może być, bo po macierzyńskim pracodawca może zwolnić tak czy siak...

Odpowiedz
Podobne tematy
Kategorie pytań