Quantcast
  • Gość odsłony: 1869

    Jak się ma sprawa ciąży, do przygotowania zawodowego?

    Przepraszam że zakładam ten temat już w drugim miejscu ale wczesniej nie dostałam żadnej odpowiedzi. Jeśli jest to niezgodne z regulaminem proszę o usunięcie poprzedniego tematu.Sprawa wygląda tak... Za tydzień zaczynam pracę ale będzie to szkolenie zawodowe. O ile nic nie pokręciłam w nazwie. W każdym bądź razie to Urząd Pracy będzie mi płacił wynagrodzenie. będę miała umowę na cały etat na 5 miesięcy tego przygotowania zawodowego. Potem pracodawca musi mi dać przynajmniej 3 miesięczną umowę na cały etat. Czyli będzie to umowa na czas określony.I teraz moje dwa pytania:1) Czy jeśli zajdę w ciążę w czasie tych 5 miesięcy przygotowania i w momencie podpisania umowy z pracodawcą ciąża będzie miała już 3 miesiące to tak czy inaczej dostane ta umowę?? I czy będzie ona z pracodawca przedłużana do dnia porodu??2)Czy jesli zajdę w ciąże później kiedy będzie mi sie juz kończyc ta 3-miesięczna umowa z pracodawcą a ja będę w 3 miesiącu ciąży to czy umowa będzie musiała być przedłużona do czasu porodu?? Bo tak to chyba wygląda w przypadku umowy na czas okreslony?No i jak w jednym i drugim przypadku wygląda moja sytuacja po porodzie??Mam nadzieje że ktos kto zna temat zrozumie moje zamotane pytanie. :)_________________Każdy swoje dziesięć minut ma,by na jawie przeżyć wielki sen. Teraz właśnie los mi szansę dał czuję, że na całość mogę iść.

    Odpowiedzi (2)
    Ostatnia odpowiedź: 2009-08-24, 10:12:03
    Kategoria: Z życia
Odpowiedz na pytanie
Zamknij Dodaj odpowiedź
Gość 2009-08-24 o godz. 10:12
0

Dziekuję za odpowiedź.
Dopiero teraz ja odczytałam bo tak długo nikt nie odpisywał że już przestałam czekac na odpowiedź.
Tym bardziej że dostałam odpowiedź w innym dziale i troche sie rózniała od tej.
Podobno na przygotowaniu zawodowym nie mam żadnych praw. I jesli bym zaszła w ciążę to pracodawca może mi nie dac nawet tej 3 miesięcznej umowy. Nie mówiąc o tym że będzie ona przedłużona do porodu.
Tak że już nie wiem co i jak.
Bo jeśli bym zaszła w ciążę w czasie przygotowania zawodowego to i tak nie było by ono przedłuzone bo ta umowa z Urzędem Pracy nie ma takich skutków jak normalna umowa z pracodawca.
Ale rozumiem że jeśli bym zaszła w ciagu tych 5 miesięcy umowy z UP w ciążę i potem bym podpisała umowę z pracodawca na 3 miesiąće nie mówiąć mu że jestem w ciąży to w momencie końca umowy była by ona przdłuzona ponieważ byłabym już ponad 3 miesiące w ciąży?
Ale to wszystko zakręcone dla takiego laika jak ja...
A co ZUS może mi w tym przypadku zakwestionować? Bo gdzies czytałam że mogą się wtedy do mnie przyczepić.

Mam nadzieje że jeszcze tu zajrzysz i mi jakos pomożesz...

Odpowiedz
Gość 2009-07-02 o godz. 14:05
0

Nie wiem czy jeszcze jesteś zainteresowana odp., ale dopiero dziś znalazłam czas w Kancelarii by Tobie odpisać.
Po pierwsze odsyłam do przepisów Kodeksu Pracy poniżej:
Art. 177
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Czyli jeżeli zawarto z Tobą umowę na czas określony (musisz być tego pewna, że to ten rodzaj umowy) i w czasie trwania umowy lekarz stwierdza, że jesteś w 3 m-cu ciąży to masz ją przedłużoną do dnia porodu...no chyba, że jakaś dyscyplinarka albo upadłość/ likwidacja pracodawcy. To tak ogólnie o wyjątkach.
Zasada jest taka, że jak już zaszłaś w ciążę ( nie ważne kiedy), a zostałaś zatrudniona na czas określony i 3 m-c ciąży przypadałby w momencie trwania tej umowy to zostanie ona przedłużona, ale tylko do dnia rozwiązania.
Co do drugiej kwestii to jakoś nie wyobrażam sobie jak można zajść w ciążę "później kiedy będzie mi sie juz kończyc ta 3-miesięczna umowa z pracodawcą a ja będę w 3 miesiącu ciąży ".
To raczej nie możliwe, bo z tego co napisałaś wynika, że chodzi o sytuację gdy zajdziesz w ciążę w końcu umowy na czas określony to jak chcesz już być wtedy w 3 m-cu ciąży???? Jeżeli to lapsus językowy i chodzi tobie o sytuację gdy w końcu trwania umowy zachodzisz w ciążę, czyli już po zakończenu umowy stwierdzasz,że jesteś w ciąży ( a już na pewno, że jesteś w 3 m-cu ciąży) to niestety ex pracodawca nie ma w stosunku do ciebie żadnych zobowiązań.
No chyba, że... zajdziesz w ciążę w miarę na początku tej umowy (ale pewnie masz świadomość jak trudno "wycelować") lol i lekarz "orzeknie", że ten TRZECI miesiąc JEST w ostatnich dniach umowy ;). Oczywiście musiałabyś mieć takiego lekarza!
To tak na marginesie.
Podsumowując mam nadzieję (starałam się), że dość prosto i po polsku to napisałam, mam nadzieję, że zrozumiesz, powodzenia :) !

Odpowiedz
Odpowiedz na pytanie