Quantcast
Odpowiedz na pytanie
Zamknij Dodaj odpowiedź
Gość 2009-02-24 o godz. 23:41
1

Póki co to jestem sama zameldowana ale warunkiem w umowie musiały być min. 2 osoby.
J.W. Con.... - niestety

Odpowiedz
Gość 2009-02-25 o godz. 07:57
0

Problem jest tylko z tą własnością - jeśli nigdy mieszkanie nie będzie twoje to nigdy go nie sprzedasz.......Ja jednak nie polecam.

Odpowiedz
Gość 2009-02-24 o godz. 12:41
0

Eliza, a jak było z meldunkiem określonej liczby osób? Który TBS wybrałaś (po dacie pasuje mi na praski)

Odpowiedz
Gość 2009-02-24 o godz. 04:29
0

Ja mam mieszkanie w TBS od 12.2002 i sobie chwalę.
Czynszu mam łącznie z ratą ok. 700 zł
44 m2 i na razie jest OK.

Odpowiedz
Gość 2009-01-31 o godz. 00:29
0

U mnie domagaja się by meldować określoną liczbę osób. Zobaczymy jak to będzie w praktyce

Odpowiedz
Reklama
Gość 2009-01-30 o godz. 23:25
0

Wydaje mi się, że wszystko zależy od statutu danego TBS-u i od umowy ,którą się z nim zawiera.

Art. 31. 1. Kryteria i tryb przeznaczania mieszkań dla konkretnych najemców określa umowa spółki albo statut towarzystwa. Zasady współdziałania towarzystwa z gminą lub gminami określa umowa.(ust. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego)

Natomiast metraż mieszkania ma wpływ na ewentualną wysokość dodatku mieszkaniowego. Powierzchnia ta wynosi:

Art. 42. 1. Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
1) 35 m2 - dla 1 osoby,
2) 40 m2 - dla 2 osób,
3) 45 m2 - dla 3 osób,
4) 55 m2 - dla 4 osób,
5) 65 m2 - dla 5 osób,
6) 70 m2 - dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię użytkową o 5 m2.
2. (skreślony).
3. Normy powierzchni użytkowej, określone w ust. 1, podwyższa się o 10 m2, jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku.
4. Wydatki na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu oblicza się dzieląc wydatki na lokal zajmowany przez jego powierzchnię użytkową i mnożąc uzyskany w ten sposób wskaźnik przez normatywną powierzchnię użytkową lokalu, o której mowa w ust. 1.
5. Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje, jeżeli powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu przekracza powierzchnię normatywną o więcej niż 30% w budynkach wybudowanych po 1945 r. i o więcej niż 50% w budynkach wybudowanych przed końcem 1945 r.(ust. o najmie lokali)

Odpowiedz
Gość 2009-01-30 o godz. 23:06
0

Aguś - poszperam w ustawie i sprawdzę, czy ten meldunek dla określonej liczby osób jest wymagany. W moim TBS nie robią żądnego problemu-dadzą duże nawet jeśli mieszka się samemu i ma kasę oczywiście :D

Odpowiedz
Gość 2009-01-30 o godz. 23:03
0

Kasiu, co do metrażu to problem jest przy większym. Do moich 47 metrów muszę zameldować 3 osoby, a nas jest narazie dwoje. A i tak wolałabym większe mieszkanko - ze 3 pokoje. Ale wtedy to musiałabym zameldować 4 lub 5 osób, oczywiście z właściwymi zarobkami, bo nie można przekroczyć górnego pułapu

Odpowiedz
Gość 2009-01-30 o godz. 11:32
0

Ja odbieram mieszkanko w TBS i chwalę sobie - będzie gotowe"pod klucz" czyli wnieśc meble i mieszkać. Co do metrażu-kupuje sie takie jakie sie ma fundusze np kupujesz 29 m2 - zgodnie z ustawą zameldowana może być tylko 1 osoba, kupujesz 32 m2 i mogą być zameldowane dwie itd (zgodnie z ustawą)Mieszkanie się wynajmuje a 30% jego wartości czyli wpłata partycypanta jest jego własnością - może udział odsprzedać spółdzielni lub na wolnym rynku (to on decyduje o osobie najemcy). U mnie czynsz za m2 wynosi 7zł(ustala go gmina). Co do sytuacji prawnej mieszkania - jest ono wynajmowane, proponowana jest ustawa o wykupie tych mieszkań w przyszłości(podobnie bywało dawniej z innymi formami własności mieszkań).
Tak więc naprawdę tanio można mieć fajne mieszkanko (nowe budownictwo, podzielniki, plastikowe okna, kafelki, panele, armatura, wanna lub prysznic, kuchenka itp).

Odpowiedz
Gość 2009-01-26 o godz. 03:22
0

Ja właśnie czekam na odbiór mieszkania w TBS.
Zasady są takie - wpłacasz tzw. wpłatę własną. Wynosi ona ok. 30% wartości mieszkania, potem odsetki od kredytu (udziela go TBS-owi KFM) spałacasz w czynszu (spaca się tylko odsetki). U mnie czynsz będzie wynosił 9zł z metra. Fakt, to dużo, ale porównywalnie z mieszkaniem komunalnym.
Wg. aktualnego prawa mieszkanie nigdy nie będzie moje, ale jest podobno przygotowany projekt by to zmienić.

Decydowałam się na nie gdy kredyty były horendalnie drogie (3 lata temu), potem w wyniku zamieszania (prezes TBS zwiał z kasą). Ponieważ to gmina kierowała nas to tego TBS to przejęła nasze zobowiązania i wpłaciła za nas wpłatę własną.

Poza tym nie mam umowy o pracę i nie mam możliwości wziąć kredytu na mieszkanie.

Odpowiedz
Reklama
Gość 2009-01-24 o godz. 06:35
0

Jak wyzej. TBSy sa dobre chyba tylko w 2 przypadkach:
a) chcesz na lewo tanie mieszkanie na wynajem (Tez na lewo)
b) zarabiasz stosunkowo malo i nie masz zadnych perspektyw na zmiane swojej sytuacji zawodowej (czyli - rowniez mieszkaniowej).

Mialam znajomych, ktorzy wlasnie kupowali mieszkanie w TBS. Ona - pielegniarka w szpitalu, on - robotnik w fabryce.

Odpowiedz
Gość 2009-01-23 o godz. 23:04
0

Pamiętam taki pościk Panny Van Gogh o TBS gdzie pytała o podobne rzeczy za cholercię nie mogę go znaleźć może Tobie się uda a pamiętam, że babki na ten temat się wypowiadały osobiście nie polecam z tych samych powodów co Venna.

Odpowiedz
Venna 2009-01-23 o godz. 22:55
0

Słyszałam same negatywne opinie. Mieszkanie nigdy nie jest Twoją własnością - metraż zależy od ilości osób zameldowanych (czyt. nie Ty decydujesz :( ) Podobno duże wpłaty własne trzeba wnieść. I dlatego się to nie opłaca.
Poszukaj na gruach dysusyjnych - tam było sporo negatywnych opinii.

Odpowiedz
Odpowiedz na pytanie