Quantcast
  • klaurightnow odsłony: 2571

    Nie dostarczenie świadectwa pracy w ustawowym terminie

    Witam

    W odpowiedzi na poniższą sytuację proszę o pomoc- jakie kroki powinnam podjąć?

    Pracodawca od ponad miesiąca nie pokwapił się by dostarczyć mi świadectwo pracy.
    Nie mogę zarejestrować się w urzędzie pracy- więc nie jestem ubezpieczona, z powodu braku dokumentów wypłata zasiłku dla bezrobotnych została przesunięta o 90 dni- zatem również doznałam szkody finansowej z powody braku świadectwa pracy. Tak samo brak świadectwa pracy uniemożliwia mi podjęcie pracy oraz ubieganie się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej- bo właśnie w takim celu udałam się do urzędu pracy..

    Mimo kontaktu z pracodawcą zostałam poinformowana, że świadectwo zostało wysłane 6.11.

    Ponadto osoba z agencji przedstawiła mi taką litanię w odpowiedzi na prośbę o nadesłanie świadectwa i zadośćuczynienie.
    Pracownicy agencji pracy tymczasowej, którzy chcą uzyskać świadectwo pracy po zakończeniu zatrudniania przez agencję znajdują się trochę w innej sytuacji niż pracownicy zatrudnieni bezpośrednio.
    Kodeks pracy mówi wprawdzie, iż "w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy" (art. 97 Kodeksu pracy). Jednak trzeba pamiętać o tym, że pracownicy agencji tymczasowych podlegają również szczególnym przepisom Ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.
    Zgodnie z Art. 18a wyżej wymienionej ustawy, agencja jest zobowiązana wydać świadectwo pracy, ale może to zrobić dopiero po upływie 12 miesięcy od terminu zatrudnienia. Tak się może stać nawet w sytuacji, gdy pracownik nie był zatrudniony przez część tego okresu.
    Dlatego pracownik agencji pracy tymczasowej, który potrzebuje szybko otrzymać świadectwo pracy, powinien w tym celu zażądać od agencji pracy tymczasowej świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem umowy lub nie przedłużeniem jej. Zgodnie z Art. 18b Ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, świadectwo pracy powinno zostać wydane pracownikowi w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania, a jeśli to nie jest możliwe, w ciągu 14 dni.0000000000000000000

    Odpowiedzi (0)
    Kategoria: Z życia
Odpowiedz na pytanie
Zamknij Dodaj odpowiedź
Odpowiedz na pytanie