Quantcast
Reklama

Rekordowo wysokie ceny za owoce i warzywa. Takiej drożyny się spodziewaliście?!

Rekordowo wysokie ceny za owoce i warzywa. Takiej drożyny się spodziewaliście?!

Rekordowo wysokie ceny za owoce i warzywa. Takiej drożyny się spodziewaliście?!

https://www.publicdomainpictures.net/pl/view-image.php?image=158896&picture=farmers-market-dojrzale-wisnie

Niestety pandemia odbiła się także na tym szczeblu gospodarki, który odpowiada w zaopatrywanie Polaków w warzywa i owoce. W licznych listach do redakcji piszecie o tym, że w Waszych miastach są szokujące ceny. W całej Polsce trzeba zapłacić więcej niż rok temu o tej porze, gdy chce się skosztować truskawek, jeżyn, malin czy czereśni. Za te ostatnie za kilogram płaci się tyle, co za dobry obiad w restauracji!

Reklama

Skąd takie kwoty?!

Oczywiście kluczowe z całą pewnością jest pojawienie się koronawirusa, który uderzył w niemalże każdy sektor. Główny Urząd Statystyczny dokonał badań, z których wynika, że ceny skupu podstawowych produktów rolnych (pszenica, żyto, żywiec wołowy, żywiec wieprzowy, drób i mleko) wzrosły aż o 5,3 proc. w stosunku rok do roku.

W marcu 2020 r. w porównaniu z lutym br. wzrosły ceny skupu oraz ceny na targowiskach większości produktów rolnych. W skupie niższe były ceny jęczmienia, drobiu i mleka, a na targowiskach – pszenżyta, kukurydzy i ziemniaków

Owoce i warzywa nie są dla każdego?

Można odnieść takie wrażenie, patrząc na ceny produktów. Najbardziej szokująca jest cena za czereśnie. 14 maja jeden z użytkowników Twittera dodał zdjęcie z targu. Widać cenę za kg czereśni - 70 złotych! Przecież za to można się porządnie najeść w knajpie.

Reklama

Reklama

Dla przykładu podamy ceny z jednego z łódzkich straganów, które wczoraj przesłała do nas jedna z czytelniczek:

Truskawki - 14 zł za kilogramów
Borówki - 38 zł za kilogramów
Czereśnie - 45 zł za kilogram
Szparagi 13 za opakowanie
Młode ziemniaki - 5 zł za kilogram
Czosnek - 3 zł za sztukę
Jabłka - 6 zł za kilogram
Morele - 12 zł za kilogram
Cytryny - 11 zł za kilogram

Jakie kwoty za te produkty są w Waszych miastach?

Reklama
Reklama