Zgłoś naruszenie


Proszę uzupełnić wszystkie pola.

Pytania » Poważne tematy » Finanse i kredyty

Gość 2010-12-22 o godz. 11:22, liczba odsłon 22915 0

Jakie są podwyższone koszty uzyskania przychodu za dojazdy?

Czy któraś z forumowych znawczyń, może mi wyjaśnic "jak krowie na rowie" na czym to polega, kto to odlicza - ja w picie, czy pracodawca co miesiąc? Mieszkam pod Warszawą, pracuję w Warszawie.Jeżeli macie dostęp do jakiś ustaw, to tez bym prosiła...

Odpowiedzi (10) | Kategoria: Poważne tematy :: Finanse i kredyty | Ostatnia odpowiedź: 2010-12-29, 13:51:00

Tagi: , , , ,

Odpowiedz
x Dodaj odpowiedź
Najnowsze / Najstarsze

dodek 2010-12-22 o godz. 12:22 0

jeśli powiadomisz o tym fakcie pracodawcę to może on w picie rocznym podwyższyc koszty, jesli tego nie zrobił Ty sama możesz rozliczając się w Swoim picie podwyższyć koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588; dalej: zmPIT) limity kosztów w roku 2007 i 2008 roku rosną. W myśl art. 8 ust. 2 i 3 zmPIT koszty uzyskania przychodów w latach 2007–2008:

1.wyniosą 135 zł 63 gr (w 2008 r. - 139 zł 06 gr) miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1.627 zł 56 gr (w 2008 r. - 1.668 zł 72 gr), w przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę,
2. nie mogą przekroczyć łącznie 2.441 zł 54 gr (w 2008 r. - 2.502 zł 56 gr) za rok podatkowy, w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.

awangarda w stylu retro 2010-12-22 o godz. 12:28 0

Sill napisał(a):ja w picie
ja w picie 8)

Gość 2010-12-22 o godz. 13:13 0

awangarda w stylu retro napisał(a):Sill napisał(a):ja w picie
ja w picie 8)

byleby treść nie wyciągała ciepła.... lol

dodek, wielkie dzięki! :D

Gość 2010-12-28 o godz. 15:12 0

dodek napisał(a):
1.wyniosą 135 zł 63 gr (w 2008 r. - 139 zł 06 gr) miesięcznie,

Hmmm... Znaczy mają byc wyższe, równe, czy mogą być mniejsze?

Wiol-ka 2010-12-28 o godz. 15:29 0

Sill, znaczy że takie miesięczne koszty możesz wykazać jeśli dojeżdżasz (bez względu na to jakie koszty wykazał pracodawca). Roczne koszty uzyskasz mnożąc tę kwotę przez 12 i tą sumę możesz wykazać w swoim picie.

Gość 2010-12-29 o godz. 01:31 0

A jak to jest, jeżeli dostaję ryczałt kilometrowy? Niecałe 400 zł brutto miesięcznie? Też mogę sobie coś odliczyć w picie?

awangarda w stylu retro 2010-12-29 o godz. 01:35 0

Wiol-ka napisał(a):Sill, znaczy że takie miesięczne koszty możesz wykazać jeśli dojeżdżasz (bez względu na to jakie koszty wykazał pracodawca). Roczne koszty uzyskasz mnożąc tę kwotę przez 12 i tą sumę możesz wykazać w swoim picie.
i musisz trzymac imienne bilety 8)
nie wiem po co bo jeszcze mnie nikt nigdy do US nie wolal, ale trzymam :)

Gość 2010-12-29 o godz. 02:29 0

[quote="awangarda w stylu retro
nie wiem po co bo jeszcze mnie nikt nigdy do US nie wolal, ale trzymam :)

Ja tez nie weim po co ;)

Jesli odliczasz do kwoty podanej w ustawie np na rok 2007 to 1.627 zł 56 gr ( przy jednej pracy) lub 2.441 zł 54 gr (gdy ma dwie lub wiecej umowy o prace) to nie potzrebujesz biletow, mozesz nawet chodzic pieszo, bo wazne jest by miejsce zamieszknia bylo polozone w innej miejscowosci niz zaklad pracy. No i to nie chodzi o to czy to np. Bemowo (bo to dzielnica W-wy i nalezy do W-wy), ale musi to byc inna miejscowosc.

Jesli zaś odliczasz kwote rzeczywistą poniesionych kosztow dojazdu to musisz trzymac bilety imienne komunikacji miejskiej lub PKP 2 klasa (bo jesli jezdzilas I klasa to US moze zakwestionowac wysokosc biletow na podstawie ktorych odliczylas KUP).
Tak zazwyczaj sie robi jesli suma tych 12 miesiecznych biletów przewyzsza kwote "ryczałtowa" podana w ustawie na dany rok.

Gość 2010-12-29 o godz. 05:50 0

A czy pracodawca ma obowiązek dawać na dojazdy? Ja się kompletnie w tym nie orientuję. Wiem, że w poprzedniej pracy dziewczyny, które codziennie dojeżdżały z innego miasta do pracy wypisywały jakiś wniosek i dostawały stówkę czy dwie miesięcznie. Ale kto za to płaci? Pracodawca czy ktoś inny?
Przepraszam za takie dziwne pytanie ale zielona jestem
A za jakiś czas będę dojeżdżała codziennie PKS i każdy grosz się przyda

Gość 2010-12-29 o godz. 13:51 0

dagjes napisał(a):A czy pracodawca ma obowiązek dawać na dojazdy? Ja się kompletnie w tym nie orientuję. Wiem, że w poprzedniej pracy dziewczyny, które codziennie dojeżdżały z innego miasta do pracy wypisywały jakiś wniosek i dostawały stówkę czy dwie miesięcznie. Ale kto za to płaci? Pracodawca czy ktoś inny?
Przepraszam za takie dziwne pytanie ale zielona jestem
A za jakiś czas będę dojeżdżała codziennie PKS i każdy grosz się przyda

Nie musi ale moze. Jednakze bedzie to Twoj dochod (jego koszt) ktory musi byc opodatkowany i ozusowany :( to tak jakby zwiekszyl Ci pensje z przeznaczeniem na dojazdy

Podobne tematy
Kategorie pytań